Додати до списку покупок
Створіть новий список покупок

Матча - секретний порошок, який зробив революцію у світі зеленого чаю

2023-03-30
Матча - секретний порошок, який зробив революцію у світі зеленого чаю

Японці пізнали і полюбили його тисячі років тому. Зараз він стає все більш популярним і в інших частинах світу. Хоча ми спеціалізуємося на південноамериканському мате, сьогодні ми розглянемо унікальний сорт зеленого чаю. Матча - що це таке, чим він відрізняється і чи може він конкурувати з мате? Давайте дізнаємося!

Матча - унікальний чайний порошок

Чай - один з найпоширеніших напоїв у світі, відразу після води. Підраховано, що існує близько 1 500 сортів чаю - всі вони походять від однієї рослини з латинською назвою Camellia sinensis. Відмінності у смаку, ароматі, кольорі листя та отриманого настою, а також у властивостях, які вони проявляють, зумовлені способом вирощування, обробки та ступенем окислення. Одним з найпопулярніших видів є зелений чай, а серед його різновидів особливо виділяється один - матчу.

Чарівний зелений порошок - матчу. Що це таке?

Матча - це високоякісний зелений чай сорту тенча, який після сушіння подрібнюється в дуже тонкий порошок. Вже сам процес його обробки є унікальним. Його виготовляють з молодого, свіжого листя чайної рослини. Приблизно за місяць до запланованого збору врожаю кущі захищають від сонячних променів спеціальними бамбуковими матами. Це уповільнює процес росту та інтенсифікує вироблення амінокислот, хлорофілу та l-теаніну. Це має величезний вплив на смак, аромат і властивості настою в довгостроковій перспективі. Також змінюється колір листя - воно стає більш світлим, насичено-зеленим. Після збору і ретельного відбору чайне листя піддають обробці парою, яка гальмує процес окислення, а потім листя сушать і подрібнюють за допомогою кам'яних кверн в порошок з дуже тонкою, шовковистою текстурою. Порошкоподібний матчу виглядає як яскраво-зелене борошно.

Зелений матчу - важлива частина японської культури

Хоча він походить з Китаю, він займає особливе місце в японській культурі та традиціях. Ще в 1 столітті китайці винайшли метод обробки зеленого чаю, який передбачав обсмажування, а потім подрібнення листя і формування отриманого порошку у вигляді кубиків. Це значно спростило зберігання, транспортування та торгівлю чаєм. На початку 12 століття буддійські монахи розробили правила чайної церемонії, а наприкінці того ж тисячоліття вони привезли порошкоподібний зелений чай і правила його заварювання до Японії. Матча завоював серця японців. Чайна церемонія, яка по-японськи називається ча-но-ю (дослівно: "гаряча вода для чаю"), в Країні вишневого цвіту має соціальний та філософський вимір. Спочатку поєднана з медитацією, вона згодом стала частиною розкішних вечірок, організованих найважливішими людьми в суспільстві. Зрештою, чайна церемонія була максимально спрощена. Вона характеризується майже стоїчною простотою і спокоєм, в дусі філософії дзен. Всі зайві елементи у вигляді багатих прикрас, дорогого посуду і пишного застілля були відкинуті. Сьогодні ритуал заварювання чаю - це можливість зібратися разом, поглибити ерудицію і підтримати традицію. Під час церемонії дуже важливо дотримуватися суворих правил. Важливе значення має місце, де вона проводиться, оточення будівлі та оздоблення всередині. Важливі костюми, жести, музика, теми розмов і страви, які супроводжують заварювання і розпивання чаю. Для заварювання матчу використовують спеціальні інструменти, основними з яких є чаван - невеликий чайник, в якому заварюють чай, і часен - бамбуковий віник, яким "придушують" чай у чайнику.

Найкорисніший сорт зеленого чаю. Матча - які властивості має?

Хоча матчу - це один із різновидів зеленого чаю, він, безумовно, виділяється серед інших видів чаю. Він дуже багатий на цінні інгредієнти - наукові дослідження показали, що в ньому їх більше, ніж в інших видах чаю. Матча містить велику кількість антиоксидантів, які борються з вільними радикалами і таким чином допомагають зменшити окислювальний стрес, сповільнити процес старіння організму і утворення ракових клітин. Катехіни, фенольні кислоти та інші поліфеноли, що містяться в матчі, також мають протизапальну та кардіопротекторну дію, а також допомагають знизити рівень глюкози в крові, прояснити розум і поліпшити когнітивні функції. Порошок зеленого чаю містить кофеїн, причому більше, ніж у каві! Тому матчу має стимулюючі властивості, сприяє концентрації уваги і знімає відчуття втоми. Однак його ефект відрізняється від кавового. Окрім кофеїну, матчу містить також l-теанін, який підтримує роботу мозку, зменшує стрес і допомагає розслабитися. Таким чином, L-теанін пом'якшує дію кофеїну, роблячи ефект стимуляції менш різким і більш гармонійним. Матча також є багатим джерелом вітаміну Е, який є потужним антиоксидантом, і вітаміну С, який підтримує імунну систему організму. Регулярне вживання матчу чудово впливає на стан і самопочуття організму!

Чай матчу - чи є протипоказання?

Як кажуть, що занадто багато - шкідливо для здоров'я. Матча сам по собі не є шкідливим і не має побічних ефектів, але він містить кофеїн, споживання якого в надмірних кількостях може викликати дратівливість, безсоння або надмірну стимуляцію. Напої з кофеїном не слід пити вагітним і жінкам, які годують груддю, маленьким дітям і людям із серцевими захворюваннями. Люди, які страждають на анемію, також повинні з обережністю ставитися до вживання матчу - зелений чай може перешкоджати засвоєнню заліза.

На що схожий смак матчу?

За останнє десятиліття матчу вже встиг завоювати серця любителів чаю не тільки в Японії, але й в усьому світі. Це справжній чайний феномен, і його популярність пояснюється численними корисними властивостями, широким спектром застосування та унікальним смаком. За смаком матчу нагадує звичайний зелений чай, але є більш насиченим і виразним, багатовимірним і неоднозначним. У ньому відчуваються земляні, рослинні та морські нотки, іноді злегка горіховий, солодкий післясмак і навіть пряний присмак, який називається умамі. Щоб якомога довше зберегти властивості та якості матчу, важливо правильно його зберігати. Його слід тримати в темному і прохолодному місці (або навіть в холодильнику), в герметичній тарі, яка захистить зелений порошок від атмосферних впливів і вологи. Хороший варіант - зберігати матчу в жерстяній банці.

За якістю розрізняють два види чаю матчу - церемоніальний і кулінарний. Церемоніальний матчу характеризується високою якістю і тому є більш цінним за своїми властивостями та смаковими якостями. Як випливає з назви, він використовується в чайній церемонії. Кулінарний матчу має дещо нижчу якість і використовується в кулінарії, як барвник і як інгредієнт у стравах для додання унікальних, оригінальних смакових ноток. В Азії, зокрема, популярні страви з додаванням матчу - локшина соба, тістечка та морозиво. Матча-латте - напій з матчу на молоці - є улюбленим напоєм у всьому світі. Порошковий зелений чай додають у випічку, чізкейки, смузі, солодощі та сухі страви - можливості безмежні!

Матча - як приготувати його "в домашніх умовах"?

Як ми вже згадували на початку посту, матча є частиною японської традиції та культури, і готується та п'ється за суворими церемоніальними правилами. Зрозуміло, що готуючи його вдома, ми не одягнемо церемоніальне кімоно і не будемо пити чай, сидячи на традиційному татамі. Якщо ви хочете зберегти трохи традиції, ви можете придбати спеціальний чайник і віник, але приготувати смачний і цінний напій можна і без них.

Як заварювати матчу?

  1. Насипте одну мірну чайну ложку порошкоподібного чаю в посудину (спеціальний заварник або звичайну чашку).
  2. Залийте приблизно 150 мл гарячої води - оптимальна температура близько 70-80 °C.
  3. Інтенсивно "збивайте" чай протягом 30 секунд бамбуковим віничком, доки не отримаєте однорідну пінисту консистенцію. Якщо у вас немає віничка, ви можете замінити його піноутворювачем для молока або виделкою.

Матча проти йерби. Що обрати?

Єрба мате та матчу мають багато спільного, але вони також багато в чому відрізняються. Починаючи з того, що вони походять з двох абсолютно різних рослин, які знаходяться в абсолютно різних частинах світу, спосіб їх вирощування та переробки, спосіб заварювання, спосіб вживання, текстура, смак і ароматичні якості відрізняються. З іншого боку, обидва настої дуже смачні і корисні, мають багато позитивних властивостей, які частково перетинаються, і містять кофеїн, що робить і йербу, і матчу можливою альтернативою каві.

Хоча вони, безумовно, відрізняються за формою та смаковими відчуттями, по суті матчу та мате мають схожі переваги, тому вибір між одним напоєм та іншим може бути складним. Матча може бути хорошим варіантом для людей, які не звикли до особливостей мате - гіркого смаку та сильної стимуляції. Ми рекомендуємо вам спробувати обидва напої, щоб скласти власну думку - у нашому магазині ви можете купити як йербу, так і матчу!

Рекомендовано

CBSe Energia Guarana 0,5 кг

CBSe Energia Guarana 0,5 кг

190,00 ГРН чистий/1шт.(380,00 ГРН / kg)
Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5 кг

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5 кг

210,00 ГРН чистий/1шт.(420,00 ГРН / kg)
Verde Mate Green Energia Guarana 0,5 кг

Verde Mate Green Energia Guarana 0,5 кг

260,00 ГРН чистий/1шт.(520,00 ГРН / kg)
Verde Mate Green Mas IQ 0,5 кг

Verde Mate Green Mas IQ 0,5 кг

260,00 ГРН чистий/1шт.(520,00 ГРН / kg)
pixel