Додати до списку покупок
Створіть новий список покупок

Пачамама - кому поклоняються в Південній Америці?

2024-05-17
Пачамама - кому поклоняються в Південній Америці?

Якщо ви цікавитеся південноамериканською культурою, то напевно не раз чули це ім'я: Пачамама. Що це таке і що вона символізує? Її культ почався тисячі років тому і триває донині. Сотні людей вірять, що вона відповідає за порядок у світі. Сьогодні ми розповімо вам більше про неї. Приєднуйтесь до нас у захоплюючій подорожі в культуру Анд та духовну близькість до Матері-Землі!

Підсумок:

  1. Яка користь від вживання мате?
  2. Богиня інків Пачамама. Як її уявляли?
  3. Пачамама - богиня-покровителька боротьби з кліматичною кризою
  4. Пачамама - покровителька органічного Ilex guayusa!

Хто така Пачамама? Що це таке?

Хто така Пачамама? Це стародавня богиня, якій поклонялися сотні років тому, в доколумбові часи, жителі гірських районів Південної Америки. Одне з найважливіших божеств в андській міфології. Культ Пачамама зберігся донині в багатьох громадах. Її ім'я коротко перекладається як "Мати-Земля", "Мати Світу" або "Мати-Природа". Воно складається з двох слів з мов кечуа та аймара - " пача " і " мама", які послідовно означають "час, простір, земля, місце, людське життя, життя всього створіння" і "пані, поважна жінка, мати, початок, велич". Це не тільки образ, а й певна філософія, почуття, пов'язане з повагою, турботою і вдячністю до природи, яка нас оточує. Пачамамі поклонялися інки та представники індіанських племен, що жили навколо Анд - вона була одним з найважливіших божеств у їхній країні. Її вважали джерелом землі і води, а також сонця і місяця, і, перш за все, вона розглядалася як незалежна сутність, що обумовлює життя на землі. До сьогодні вважається, що Пачамама дала життя богині Місяця і богу Сонця. Вона мала владу над усіма аспектами природи: землею, водою, вогнем і повітрям. Її визнавали і визнають донині як богиню родючості та врожаю. Їй підносили молитви про багаті врожаї та сприятливу погоду. Культ Пачамама був нерозривно пов'язаний із сільським господарством. Їй приносили жертви, вірячи, що вона проявить свою доброту і забезпечить родючість у наступному році. Щоб завоювати її прихильність, проводили спеціальні ритуали, під час яких приносили в жертву зібраний урожай і вирощених тварин, спалювали пахощі і пили настої з гуаюси і мате. Особливо інтенсивно їй молилися під час збору врожаю та сівби. Богиня-жінка, однак, мала два обличчя. Вона не просто показувала свою щедрість. Пачамама вважалася відповідальною за землетруси та інші несприятливі кліматичні явища. Всі природні катаклізми пояснювалися гнівом божества за надмірне використання землі людиною. У Південній Америці Пачамамі поклоняються і сьогодні, хоча поклоніння їй зараз виглядає дещо інакше, ніж сотні років тому.

Образ Пачамама - символ землі та природи

Протягом століть люди намагалися представити свої вірування та ідеї у більш відчутний, фізичний спосіб. Випадок з богинею Пачамамою не є винятком. У мистецтві її зображують дорослою, вродливою жінкою, часто вагітною, з листям коки чи іншими рослинами в руках. Інколи її зображують старою жінкою - матір'ю і захисницею всього світу, а іноді її також представляють у вигляді дракона. Сотні років тому Пачамама вважалася доброю і турботливою до людей. До сьогодні вона залишається дуже важливою фігурою в культурі країн Південної Америки - від Болівії до Еквадору і від Перу до Аргентини. Внаслідок християнізації індіанських племен, що проводилася під час колонізації, місцеві вірування аборигенів змішалися з християнством. Корінне населення неохоче приймало нову віру, тому в багатьох випадках зустрічалися персонажі та явища, які відповідали один одному. Таким чином створювався певний синкретизм, культ Пачамама поєднувався з фігурою Діви Марії, і саме з цією фігурою багато людей досі ототожнюють богиню інків. Статуї та картини із зображенням Пачамами можна знайти по всій Південній Америці - вони є не тільки вираженням сотень років традицій і культури корінних народів, а й привабливою туристичною атракцією. Зважаючи на важливу роль Пачамами в південноамериканській культурі, саме її постать була обрана покровителькою гуаюси, доступної в нашому інтернет-магазині. Ми щиро запрошуємо вас протестувати продукцію Guayusa Pachamama!

Pachamama

Пачамама - богиня-покровителька боротьби з кліматичною кризою

Як ми вже згадували раніше, постать Пачамама досі відіграє важливу роль у культурі корінних народів Південної Америки. Для сучасної людини "Мати-Земля" може здатися просто метафорою. Тим часом, за словами відомого еквадорського політика Альберто Акости, серед корінних жителів існує віра в те, що вона має цілком реальний вимір і є сутністю, присутньою в усьому, що нас оточує. У час загострення кліматичної кризи та хижацької економіки, керованої корпоративними гігантами, саме місцева відома Пачамама стає в опозицію. Адже хто, як не вона, символ прив'язаності до традицій і, водночас, стихія, що дарує життя, але може бути безжальною до нього, найкраще підходить на цю роль? З розвитком екологічної свідомості та необхідності сталого життя, Пачамама набула значення за межами Андського регіону. Недарма її постать стала символом захисту довкілля, екології та сприяння сталому розвитку. У сучасному світі, де зміна клімату, деградація довкілля та втрата біорізноманіття є основними викликами, варто звернутися до цінностей, які вона уособлює. Богиня інків символізує тісний зв'язок між людиною і природою. Її поклоніння нагадує нам про необхідність поважати і дбати про нашу планету. Вона просуває ідею, що всі ми є частиною великої екосистеми, яка залежить від нашої турботи та поваги.

Пачамама - покровителька органічного Ilex guayusa!

Існує причина, чому ми згадуємо Пачамаму в нашому блозі. У нашому інтернет-магазині з мате та іншими корисними настоями ви можете купити еквадорський чай гуаюса від однойменного бренду. Ilex guayusa - підвид падуба, споріднений з мате. Завдяки своїм якостям і властивостям його часто називають "сестрою мате". Рослина, що росте в екваторіальних лісах, багата на кофеїн і тому, як і чай мате, має стимулюючу дію і може бути цікавою альтернативою каві. Традиція споживання настоїв на основі гуаюси жива ще з доколумбових часів. Корінні народи Еквадору пили його під час ритуалу під назвою "гуаюсада", зазвичай пов'язаного з важливими для племені подіями, часто магічного характеру. Назва "Пачамама" відсилає саме до духовних аспектів, пов'язаних з вживанням цього незвичайного напою, а також до символізму, пов'язаного з екологією - адже всі продукти Guayusa Pachamama мають органічний сертифікат . Якщо ви ще не пробували, рекомендуємо наздогнати!


Джерело графіки, використаної в статті: flickr.com, автор: Dennis Jarvis, ліцензія Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0 DEED).


Джерело інформації:

  1. Wikipedia: Pachamama.
  2. T. Szyszka, Different Meanings and Understandings of the Pachamama Phenomenon, Annals of Theology, 2023.
  3. E. R. Zaffaroni, La naturaleza como persona: de la Pachamama a la Gaia, En Bolivia: Nueva Constitución Política del Estado. Conceptos elementales para su desarrollo normativo, 2010.
  4. Alberto Acosta, Embedding Pachamama in the Constitution, thegreeninterview.com.

Рекомендовано

pixel