Додати до списку покупок
Створіть новий список покупок

Ерба і кава на одній суцільній полиці....

2022-09-26
Ерба і кава на одній суцільній полиці....

Єрба радісний і розслаблений. Кава, теж смачна і теж бадьорить. "Що ж вибрати, друже?", - запитала мене пані. Я обрав мате, чудо від Guarani... Кава вже давно домінує на українському ринку. Найчастіше вибір робиться між ним та чаєм, але на ринку з'явився новий "гравець". Прихильників мате стає все більше, особливо у порівнянні з кавою.

Єрба мате проти кави. Основна інформація

Міркування про перевагу кави над кавою або, навпаки, кави над мате потрібно починати з азів. Кава виготовляється з обсмажених кавових зерен - рослина, властивості якої були вперше виявлені близько 3 000 років тому в Ефіопії. Спочатку стародавні жителі цієї африканської країни використовували кавові плоди - вживали їх з маслом і сіллю. У 13-14 столітті кавові плоди потрапили до Ємену через арабських торговців. Ймовірно, саме там вперше був відкритий спосіб обсмажування бобів і приготування з них настою. Єрба мате відрізняється від кави за багатьма параметрами. Виготовляється з висушеного та подрібненого листя і гілочок парагвайського падуба, який росте на прикордонних територіях чотирьох країн Південної Америки: Парагвай, Бразилія, Аргентина та Уругвай. Першими "першовідкривачами" мате були індіанці гуарані, які спочатку жували сире, щойно зібране листя падуба. Вони виявили, що це додало їм енергії, підвищило концентрацію і зменшило відчуття голоду. Пізніше з висушеного листя падуба почали робити настій, який ми сьогодні знаємо як мате. Обидва настої мають спільний знаменник - сильно стимулюючі властивості. Що краще - мате чи кава?

Ерба чи кава? Властивості та дія стимулюючих настоїв

Причина, чому обидва напої набули популярності (хоча мате набагато менше), полягає в їх стимулюючих властивостях. Хоча це їхній спільний знаменник, але в цьому плані вони працюють досить по-різному. Знаєте той стан, коли після тривалої стимуляції "великим чорним" настає момент так званого "даунінгу"? Відчуваєте слабкість, воліли б лягти в ліжко і не вставати з нього півдня, але все одно не можете заснути? Тоді допомагає або ще одна кава, або щось інше, що стимулює вас. Кава починає діяти практично миттєво. Найвища концентрація стимуляторів у крові спостерігається приблизно через 20-30 хвилин після вживання. Ця концентрація так само швидко зменшується. Період напіввиведення стимулятора з організму людини становить близько 3 (максимум 5-6) годин, після чого він знижується до половини. А чи асоціюється у вас той стан, коли після вживання мате збудження стабільне і тривале, ви не відчуваєте раптового занепаду сил? Йерба мате разом з енергетичним ударом виділяє розслаблюючі речовини (теофілін, теобромін), які розширюють кровоносні судини, знижуючи при цьому артеріальний тиск. Вони також мають стимулюючу дію на центральну нервову систему. Йерба мате допомагає регулювати різні функції організму, саме тому реакція на посуху набагато природніша, ніж при вживанні кави. Особливо при споживанні занадто великої кількості, сильна стимуляція після мату просто пройде з часом. У випадку з кавою вона проходить за менш приємних обставин. Окрім стимулюючих властивостей, варто також відзначити антиоксидантну дію, яку демонструють обидва напої. В даному випадку важко сказати, який напій перемагає, оскільки йерба мате і кава все ще вивчаються для цього.

Мате проти кави - вітамінний та мінеральний склад

Обидва напої містять велику кількість поживних речовин, мінералів та антиоксидантів. І кава, і мате містять рибофлавін, пантотенову кислоту і калій, вітаміни групи В, які покращують настрій і концентрацію уваги, цинк і вітамін С, який підвищує імунітет. Єрба мате додатково містить вітамін Е, який також має антиоксидантні властивості. Обидва напої містять магній, але кава також вимиває його з організму. Тому побічним ефектом вживання великої кількості кави може бути дефіцит магнію. Сіпання повік, м'язові судоми, прискорене серцебиття, проблеми з концентрацією уваги, незважаючи на стимуляцію? Чому б іноді не спробувати мате, який не вимиває магній, а постачає його в організм? Незважаючи на велику кількість корисних речовин, ці два напої діють по-різному. Мате не має багато негативних побічних ефектів. З кавою вони, як правило, частіші та інтенсивніші.

Приготування йерби та кави

Кава - більш практичний напій. Безумовно, простіше і швидше традиційно приготувати "малий чорний", ніж налаштувати йерба мате. Гра з охолодженням води, правильний догляд за мате, видалення найдрібнішого пилу і періодичне чищення бомбільї, очікування "ковтка святого Томаса" (замочування сухарів водою) - все це створює ритуал приготування мате. Проте в "польових" умовах простіше просто засипати каву і залити її гарячою водою. Теоретично, те ж саме можна зробити і з йербою. Проте, як відомо, кавомани все ще можуть насолоджуватися смаком улюбленого напою швидше та легше.

Який напій смачніший? Єрба мате проти кави

Саме так! А як щодо смаку? Нехай кожен вирішує для себе сам. Це абсолютно суб'єктивне питання. Я твердо переконаний, що деяких новачків відштовхує смак йерби через те, що вони зробили невдалий вибір сушеного продукту. Так само і з кавою - не всі її люблять. Чи пробував хтось із тих, хто скаржиться на гіркий смак мате, гірку чорну каву без будь-яких добавок? Зовсім не смачна... Є люди, які не уявляють собі без неї ні дня, інші не переносять її смаку і запаху. Я не вірю в слова "я не люблю йербу, я не люблю каву...". У наш час великого вибору видів, типів, способів приготування кожен може знайти щось для себе. Достатньо лише захотіти і бути відкритим до пропозицій. Так, якщо ви звикли пити каву, підсолоджену трьома-чотирма чайними ложками цукру і молоком в пропорції 50:50, вам буде важко перейти на гіркуватий, трохи трав'янистий смак мате. Тут я, напевно, багатьох здивую - йерба може бути і підсолодженою! Єрба мате з фруктовими та трав'яними добавками, підсолоджений медом або коричневим цукром, за смаком нагадує підсолоджений трав'яний чай. Таким чином можна звикнути до його смаку і зробити плавний перехід до вживання йерби без добавок. А іноді мат - це як джазова музика, до якої треба звикнути і "втягнутися", щоб вона сподобалася.

Єрба проти кави. Статистика

Перш ніж робити остаточні висновки, все ж варто згадати статистику, в якій ці два напої демонструють дуже нерівномірні результати. Кава - один з найпопулярніших напоїв у світі. Напевно, немає людини, яка хоча б раз не куштувала його. Переважна більшість людей мають банку кави в кухонній шафці - навіть якщо вони не п'ють її регулярно. Ринок кави величезний. За статистикою, у 2020 році було вироблено 10,5 мільярдів кілограмів кави. Найбільше його виробляють у Південній Америці, і тут беззаперечним лідером є Бразилія. Каву також вирощують в Азії, Центральній Америці та Африці. Виробництво мате значно поступається виробництву кави, що в основному пов'язано з обмеженою наявністю парагвайського падуба, з якого його виготовляють - рослина росте тільки в Південній Америці, на кордоні Парагваю, Аргентини, Бразилії та Уругваю. У 2021 році в Південній Америці було вироблено "всього" 283 мільйони кілограмів мате. За популярністю кава виграє з великим відривом, але чи є вона насправді кращою?

Ерба мате замість кави? Що краще?

Який напій перемагає в рейтингу "мате проти кави"? Що краще - мате чи кава? Однозначно вирішити цю суперечку і відповісти на питання, яке турбує багатьох з вас, неможливо. Причиною цього є насамперед те, що, як кажуть, про смаки не сперечаються. Якщо людина звикла пити каву, до її смаку та аромату, її буде важко переконати змінити, навіть перераховуючи численні переваги вживання мате. Як завзяті кавомани, так і прихильники зеленого напою з Південної Америки будуть стверджувати, що їхній напій найкращий і переконати їх змінити свою позицію буде важко. По суті, кожен з них матиме рацію. Я обрав мате і не проміняв би його на каву. А найкращий вибір - це вільний вибір. Тому я утримуюсь від будь-яких однозначних суджень і, як завжди, залишаю рішення за вами. Хоча спокуса в тій чи іншій мірі у мене завжди буде. В епоху хімічних, шкідливих для організму "енергетиків" повернення до природи у вигляді мате чи кави - крок у правильному напрямку.

Рекомендовано

Taragui Energia 0,5 кг

Taragui Energia 0,5 кг

191,00 ГРН чистий/1шт.Найнижча ціна товару за 30 днів до розпродажу 215,00 ГРН/1шт.Звичайна ціна 239,00 ГРН чистий/1шт.(382,00 ГРН / kg)
Verde Mate Green Limon (лимонна) 0,5 кг

Verde Mate Green Limon (лимонна) 0,5 кг

260,00 ГРН чистий/1шт.(520,00 ГРН / kg)
Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5 кг

Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5 кг

260,00 ГРН чистий/1шт.(520,00 ГРН / kg)
Yaguar Energia Guarana 0,5 кг

Yaguar Energia Guarana 0,5 кг

220,00 ГРН чистий/1шт.(440,00 ГРН / kg)
pixel