Додати до списку покупок
Створіть новий список покупок

Де насправді росте мате і чи можна його виростити самостійно?

2024-04-03
Де насправді росте мате і чи можна його виростити самостійно?

Єрба мате - це стимулюючий напій, винайдений індіанцями гуарані, який зараз набуває популярності в усьому світі. Його виготовляють з листя та гілочок Ilex paraguariensis- рослини, яка в природі зустрічається лише в Південній Америці. Якщо ви коли-небудь замислювалися, де росте мате, в яких умовах і чи можна його виростити самостійно, у нас є відповідь!

Резюме:

  1. Де росте мате?
  2. Чи можна вирощувати мате у власному саду?

Де росте мате?

Єрба мате виготовляється з падуба парагвайського, ботанічна латинська назва якого - Ilex paraguariensis. Рослина належить до понад 600 видів родини падубових, які можна знайти майже на всіх континентах. Хоча Ilex paraguariensis не зустрічається в Європі, на нашому континенті поширений інший популярний вид - падуб різдвяний(Ilex aquifolium), який відіграє переважно декоративну роль, прикрашаючи будинки і квартири в зимовий і різдвяний сезони. До інших популярних видів падубів належать, наприклад, Ilex guayusa з Еквадору та Перу, Ilex cassine та Ilex vomitoria з Північної Америки, а також Ilex kudingcha та Ilex latifolia з Азії. Кожна з цих рослин використовується для приготування настоїв з різними, але схожими властивостями.

Як виглядає і де росте Ilex paraguariensis?

Повертаючись до Ilex paraguariensis, з якого виготовляють мате - це вічнозелене дерево, яке в природі зустрічається лише в певних районах Південної Америки, в межах Бразилії, Парагваю, Аргентини та Уругваю. Там рослина росте як у дикій природі, так і на плантаціях, які часто співіснують з природними екосистемами, забезпечуючи належні умови для її процвітання. Він може досягати максимальної висоти до 15 метрів, хоча зазвичай його висота не перевищує 10 метрів. Ilex paraguariensis має тверде, глянцеве та насичено-зелене листя з дрібнозубчастими краями. Зверху воно темне, а знизу трохи світліше. Смаковий та енергетичний потенціал отриманого настою з листя і гілочок падуба значною мірою залежить від місця розташування плантації, з якої походить падуб. Зазвичай вважається, що зі збільшенням перебування на сонці концентрація кофеїну, що міститься в листі і гілочках рослини, зростає.

Єрба мате - священна рослина індіанців гуарані

Єрба мате цінується насамперед за свої стимулюючі властивості. У наш час ми сприймаємо парагвайський падуб як звичайну рослину, з якої роблять настій з ефектом, подібним до кави або чаю. Однак сотні років тому індіанці гуарані вірили, що мате - це дар, посланий їм богами. Потрапивши туди, вони виявили, що після вживання листя дикорослої рослини у них з'являється більше енергії, загострюється чуття і вони не відчувають голоду. Незабаром мате став невід'ємною частиною повсякденного життя індіанців, а оскільки вони були дуже релігійним народом, їхні вірування та легенди збагатили традиції, пов'язані з приготуванням та вживанням цього напою. На жаль, індіанці гуарані не знали, як вирощувати цю рослину, тому використовували лише листя та гілочки, зібрані з дикорослих дерев і кущів. Ситуація змінилася, коли до Південної Америки прибули конкістадори, а з ними місіонери з ордену єзуїтів. Єзуїти керували так званими редукціями, метою яких було не лише поширення християнства серед індіанців, але й вивчення їхньої культури. Єзуїти неминуче дізналися про мате і зачарувалися цією незвичайною рослиною. Вони першими описали Ilex paraguariensis і вирішили заснувати перші плантації. Однак виявилося, що вирощувати рослину зовсім не так просто. Насіння, яке вони зривали з плодів, не хотіло проростати - воно було вкрите товстою "шкаралупою", крізь яку зародок не міг самостійно проникнути. Дикорослу рослину поширюють птахи, які, з'ївши її плід, виділяють насіння - перетравлене і позбавлене оболонки. Лише коли єзуїти ретельно вивчили цей процес, вони змогли почати висаджувати насіння мате і вирощувати рослину у великих масштабах.

Yerba mate plantation

Чи можна вирощувати мате у власному саду?

Багато любителів мате цікавляться, чи можна виростити його в домашніх умовах. Звичайно, можна спробувати - такий експеримент напевно виявиться дуже цікавим. Однак вирощування мате в горщику або саду в Європі може бути досить складним, а все тому, що рослині потрібні відповідні температура і клімат.

Природні умови для вирощування мате

Єрба мате росте лише в чотирьох країнах Південної Америки. Це пов'язано з тим, що для правильного росту рослині потрібні строго визначені умови - відповідна якість ґрунту, вологість, температура повітря і потрібний рівень сонячного світла. Важливо, що молоді рослини дуже чутливі і тому потребують м'яко розсіяного сонячного світла. Такі умови забезпечують високі дерева, що ростуть в джунглях Амазонки, забезпечуючи захист від сонця. Для правильного розвитку Ilex paraguariensis дуже важливий рівень рН ґрунту, який має бути в межах від 5,8 до 6,8. Оскільки природним середовищем існування цієї рослини є родючі південноамериканські ґрунти, оточені тропічними лісами, не можна забувати про правильну вологість і температуру. Оптимальною є температура від 20 до 23 градусів за Цельсієм і помірна вологість. Висота над рівнем моря також має велике значення - плантації зазвичай розташовані на висоті від 400 до 800 метрів над рівнем моря. Враховуючи ці фактори, неважко зробити висновок, що вирощувати мате в Європі буде дуже складно. Але ніщо не заважає вам спробувати! Як це зробити?

Як виростити мате в домашніх умовах?

Насіння мате можна придбати у спеціалізованому магазині. Іноді також можна знайти готові саджанці. Починаючи пригоду з вирощування мате з насіння, слід спочатку замочити його у воді на 24 години, а потім посіяти в ґрунт на глибину близько 3-4 міліметрів, пам'ятаючи про правильний рівень рН ґрунту. Рослина потребує терпіння - проростання може зайняти до декількох місяців, але воно того варте! На початку розвитку падуб чутливий до світла, тому його потрібно вкривати. На більш пізній стадії розвитку вона вже потребує достатньої кількості природного світла. Також вона потребує достатньої кількості води - найкраще поливати кожні три дні, але намагаючись не "перезволожувати" рослину. Звичайно, якщо вам вдасться виростити мате в домашніх умовах, він ніколи не зрівняється за розмірами з кущами, що ростуть у Південній Америці, а настій з його листя буде позбавлений властивостей, характерних для "повнорозмірної" рослини. Однак самостійно вирощена рослина може стати цікавою прикрасою у вітальні.


Джерело інформації:

  1. Вікіпедія: Yerba mate, Mate, Holly.
  2. C.I. Heck, E.G. De Mejia, Yerba Mate Tea (Ilex paraguariensis): A Comprehensive Review on Chemistry, Health Implications, and Technological Considerations, Journal of Food Science, 2007.

Рекомендовано

CBSe Energia Guarana 0,5 кг

CBSe Energia Guarana 0,5 кг

190,00 ГРН чистий/1шт.(380,00 ГРН / kg)
Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25 кг

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25 кг

150,00 ГРН чистий/1шт.(600,00 ГРН / kg)
Guarani Energia con Guarana 0,5 кг

Guarani Energia con Guarana 0,5 кг

210,00 ГРН чистий/1шт.(420,00 ГРН / kg)
pixel