Додати до списку покупок
Створіть новий список покупок

Від секретного зілля Індійців до всернародового напою мільйонів людей. Хто популяризував йерба мате ?

2021-06-21
Від секретного зілля Індійців до всернародового напою мільйонів людей. Хто популяризував йерба мате ?

Якщо вас цікавить історія йерба мате, відомо, що першовідкривачами його властивостей були корінні жителі Парагваю з племені Гуарані. Важче знайти інформацію про те, як з поціновуваної місцевої "чудо-рослини" вона переросла у символ та невід'ємну частину повсякденного життя мільйонів південно американців. Місіонери-єзуїти сильно сприяли цьому!

Єзуїтські редукції. Утопія, яка насправді існувала!

Природна зона парагвайського падуба - це території сучасних бразильських штатів Ріо-Гранде, Санта-Каталіна і Парана, аргентинська провінція Місіонес та східна частина сьогоднішнього Парагваю. Після приходу європейців історія цих земель взяла дещо інший курс від історії інших колоній. Вони не керувалися жорсткістю, як це було у той час у Мексиці та Перу, і не конкістадори, а місіонери-єзуїти стали особливо впливовою групою. Саме за їх ініціативою було так звані редукції, самодостатні індійські громади, організовані відповідно до ідей рівності, співпраці та загальновизнаної соціальної справедливості. Мирне ставлення ченців призвело до того, що завоювало їх довіру від індіанців. Вони, в свою чергу, посвятили їх у свою найбільшу таємницю; міфічна рослина, листя якої дозволило їх позбавити від голоду, поліпшити концентрацію уваги та дати їм необхідну енергію. Звичайно ж, мова йде про йерба мате.

Єзуїти швидко почали бачити в падубі не лише цінну частину раціону, але й потенційне джерело доходу. Незабаром почали виникати перші організовані плантації. За історичними джерелами, зібране листя та шматочки гілочок безпосередньо сушили над вогнищами. Потім їх перевезли на імпровізовані склади, подрібнили і упакували у шкіряні мішки та пливли по річці на дерев'яних баржах. Куди вони дійшли? Спочатку розподіл носив вузький, регіональний характер. Однак з часом, коли колоністи назавжди спробували смак благородного настою, слава про йербу почала досягати таких місць, як Чилі чи перуанська Ліма. Однак місцевий ринок залишався найважливішим, зосереджений, зокрема, у столиці Буенос-Айресі та провінції Тукуман на заході.

йерба мате редукція єзуїтів
Руїни редукції єзуїтів в Парагваї

Йерба мате. Джерело кофеїну і великих грошей!

Разом із удосконаленням технологій вирощувана сировина стала одним із найпопулярніших сільськогосподарських продуктів. Поки частину прибутку пожирали високі податки, які стягувала Корона, йерба стала прибутковою справою. Підраховано, що для їх оплати та отримання прибутку, необхідного для існування, кожне сільськогосподарське поселення повинно було експортувати в середньому 300–400 арроб (колишня одиниця маси; 1 арроб - приблизно 10–12 кг) йерба мате. Однак багато сіл виробляли його набагато більше. Це було пов'язано, серед іншого, зі зростанням скорочення чисельності населення. На піку свого розвитку, в 1830-х роках, в них проживало близько 140 000 індіанців!

На жаль, розпуск ордену єзуїтів у 1768 р. призвів до поступової депопуляції та, нарешті, остаточного краху редукцій. На щастя, звичка пити йербу не зникала з місіонерами. Ініціативу взяли на себе приватні підприємства. Масовий приплив європейських іммігрантів на рубежі 19-20 століть виявився особливим імпульсом для розвитку. Саме завдяки їм були створені такі відомі та ціновані бренди, як Amanda (створений новачком із Польщі Яном Шиховським) або Rosamonte. Однак це трохи інша історія і, безумовно, тема для іншої статті...

Рекомендовано

CBSe Energia Guarana 0,5 кг

CBSe Energia Guarana 0,5 кг

190,00 ГРН чистий/1шт.(380,00 ГРН / kg)
Verde Mate Green Limon (лимонна) 0,5 кг

Verde Mate Green Limon (лимонна) 0,5 кг

260,00 ГРН чистий/1шт.(520,00 ГРН / kg)
Verde Mate Green Energia Guarana 0,5 кг

Verde Mate Green Energia Guarana 0,5 кг

260,00 ГРН чистий/1шт.(520,00 ГРН / kg)
Yaguar Energia Guarana 0,5 кг

Yaguar Energia Guarana 0,5 кг

220,00 ГРН чистий/1шт.(440,00 ГРН / kg)
pixel