Додати до списку покупок
Створіть новий список покупок

Види мате - що п'ють справжні любителі мате?

2023-10-11
Види мате - що п'ють справжні любителі мате?

Мате дуже популярний на півдні Бразилії, в Аргентині, Парагваї та Уругваї. Способи вживання та види мате в цих регіонах, як правило, відрізняються. Хочете дізнатися про це більше? Читайте далі!

  1. Кілька слів про різні види мате
  2. Бразилія. Зелене золото з самого серця тропічних лісів Амазонки
  3. Аргентина. Найбільший виробник мате
  4. Парагвай. Батьківщина мате?
  5. Уругвай. Тут живуть найбільші любителі мате

Кілька слів про різні види мате

Хоча громадяни всіх "мате-країн" п'ють настій, виготовлений з однієї і тієї ж рослини, Ilex paraguariensis, ви можете чітко відчути різницю між видами мате, що походять з різних країн. Наприклад, чай мате з Бразилії, як правило, більш м'який і "дружній" до новачків, тоді як парагвайський мате асоціюється з сильною стимуляцією і гіркуватим, димним смаком. У чому саме полягають відмінності між різними видами мате?

Бразилія. Зелене золото з серця тропічних лісів Амазонки

Бразилія - найбільша і найнаселеніша країна Південної Америки, і це дуже цікава країна з точки зору культури вживання мате. Вона виділяється серед інших "країн мате" вже самою своєю номенклатурою. Офіційною мовою Бразилії є португальська, тому мате тут називають "ерва мате". У перекладі з португальської "erva" означає "трава". Зелений стимулюючий напій, виготовлений з листя Ilex paraguariensis, ідеально вписується в бразильську культуру та традиції. Більше того, зелений - один з двох національних кольорів (другий - жовтий). Зелений також символізує розлогі тропічні ліси Амазонки в Бразилії, де Ilex paraguariensis росте в дикій природі. Після Аргентини Бразилія є одним з найбільших виробників мате. Плантації виробляють понад 500 000 тонн сушеного мате щороку. Цікаво, що чай мате п'ють лише на півдні країни. На півночі за виробництвом і популярністю лідирує кава, і люди в цій частині країни часто навіть не знають, що таке мате. Тим не менш, для "південців" зелений, стимулюючий напій є важливою частиною їхньої ідентичності. Настільки важливою, що там було розроблено кілька видів мате:

  • Найхарактернішим серед різновидів мате є чімаррао. Це запилений, дрібно подрібнений мате яскраво-зеленого кольору. Зазвичай його сушать гарячим повітрям і не витримують, що сприяє його характерному зеленому відтінку, свіжому, схожому на скошену траву аромату і злегка солодкуватому смаку. Бразильці п'ють чимаррао в посудині, яка називається "куя" і характеризується товстими стінками та широкою шийкою. Через дуже тонку текстуру чимарану бразильці також використовують спеціальну бомбіллу з великим, плоским і круглим фільтром, яку вони називають "бомба".
  • Зелений мате - так само, як і чимаррао, його сушать гарячим повітрям і не витримують, що дозволяє листю Ilex paraguariensis зберігати свій яскравий зелений колір. Зелений мате, однак, не розмелюють на дрібний порошок - у кожній пачці ви знайдете крупно нарізані шматочки листя, без пилу і практично без гілочок. Пропуск етапу старіння впливає і на смак чаю мате, який стає м'якшим, без помітної гіркоти. Це, в свою чергу, робить зелений мате дуже придатним для новачків.
  • "Уругвайський" ма те - найбільший феномен серед бразильських видів мате. Він виробляється в Бразилії, але повністю йде на ринок Уругваю. Чому так відбувається? Про це ми поговоримо далі в статті!

Аргентина. Найбільший виробник мате

Аргентина є найбільшим виробником мате, причому найпопулярніші плантації розташовані на північному сході країни - в провінції Місьйонес. Аргентинці вважають за краще пити улюблений напій з маленького калабаша. У нього додають цукор, лимонну або апельсинову цедру. Заливши листя водою, вони одразу ж зі смаком п'ють мате. Часто мають під рукою термос з теплою водою, щоб наповнити калабаш. Чай мате п'ють у компанії - з друзями або родиною. Спільне вживання мате перетворилося на ритуал, коли учасники п'ють мате з однієї посудини, передаючи її з рук в руки. Який їхній улюблений вид мате? Це мате, висушений на вогні, а іноді й копчений, який містить гілочки, листя середнього розміру та пил. Гілочки пом'якшують смак, а пил підсилює інтенсивність на початку заварювання.

Парагвай. Батьківщина мате

Багато хто вважає, що мате походить з Парагваю. Саме тут проживає найбільший відсоток індіанців гуарані, які були першими першовідкривачами властивостей Ilex paraguariensis. Їхні традиції та культура досі живі у свідомості сучасних парагвайців. Мова гуарані має офіційний статус поряд з іспанською. Гуарані - це також назва валюти, що використовується в Парагваї. Нарешті, парагвайський елемент присутній у самій назві рослини Ilex paraguariensis. Справа в тому, що індіанці гуарані колись населяли широку територію, яка включала в себе трохи кожної з чотирьох країн, які ми знаємо сьогодні. Тому можна сказати, що кожна з цих країн є трохи батьківщиною мате. Більшість парагвайців люблять заварювати мате холодним - це називається "терере". Вони додають лимон або лайм до гарбуза, потім крижану воду або охолоджений сік і випивають приготований таким чином напій одним ковтком. Вони мають під рукою великий термос, щоб наповнювати калабаш - зазвичай це гуампа спеціальної форми. Тип мате схожий на той, що полюбляють аргентинці - з листям, паличками та пилом, але відмінні смакові характеристики аргентинського та парагвайського мате відрізняються. Парагвайський сорт вважається найміцнішим з усіх видів мате.

Уругвай. Тут живуть найбільші любителі мате

У той час як Аргентина виробляє найбільшу кількість мате, Уругвай має найвищий показник споживання цього напою на душу населення, незважаючи на те, що через погані економічні та ділові передумови, мате там майже не виробляється. Переважна більшість мате, який споживають уругвайці, походить з Бразилії. Більше половини населення країни віддає перевагу дуже міцному мате. Вони використовують більші калабаші - зазвичай ті, що зроблені з верхівки калабаша, які називаються поронго - і дають настою довше настоятися перед вживанням. Який мате вони люблять? З дуже дрібно нарізаним листям, без паличок і зі значною кількістю пилу. Найпопулярніший бренд в Уругваї - Canarias.


Джерело інформації:

  1. Wikipedia: Mate.
  2. Статистика: oec.world, statista.com.
pixel