Додати до списку покупок
Створіть новий список покупок

Єрба мате та кава. Дві енергетичні сестри

2024-03-06
Єрба мате та кава. Дві енергетичні сестри

Yerba mate - прохолодний і радісний. Як кава - повна бадьорості. "Що ж обрати, друже?", - запитала мене дівчина. Я вибрав мате, гуараніанське диво... Кава та мате. Обидві сестри, які дають величезний заряд енергії. Яка з них краща і сильніша, корисніша і смачніша? Давайте ближче познайомимося з ними і вирішимо!

Резюме:

 1. Основна інформація про мате та каву
 2. Мате та кава - чи корисні вони для здоров'я?
 3. Приготування мате та кави
 4. Який напій смачніший?
 5. Мате чи кава? Статистика
 6. Остаточне рішення. Що краще? Мате чи кава?

Основна інформація про мате та каву

Чорний, як кава

Почнемо з самого початку. Кава виготовляється зі смажених кавових зерен, рослини, властивості якої були вперше відкриті близько 3 000 років тому в Ефіопії. Спочатку стародавні жителі цієї африканської країни використовували лише кавовий плід - вони вживали його з додаванням масла і солі. Між 13 і 14 століттям кавові ягоди були завезені торговцями до Ємену, де, ймовірно, вперше був відкритий спосіб обсмажування зерен і приготування з них настою.

Єрба мате - зелене золото Південної Америки

Єрба мате багато в чому відрізняється від кави. Його виготовляють із висушеного і подрібненого листя та гілочок Ilex paraguariensis, що росте на прикордонних територіях чотирьох країн Південної Америки: Парагваї, Бразилії, Аргентині та Уругваї. Першими "першовідкривачами" мате були індіанці гуарані. Спочатку вони жували сире, щойно зібране листя рослини і виявили, що це додає їм енергії, підвищує концентрацію уваги і зменшує відчуття голоду. Пізніше вони почали робити настій з висушеного листя, який ми знаємо сьогодні як мате. Обидва настої мають спільний знаменник - сильно стимулюючі властивості. Але що краще - мате чи кава?

Вміст кофеїну та ефекти

Найважливіший момент - кофеїн. І мате, і кава містять кофеїн, тому вони мають стимулюючий ефект, але діють зовсім по-різному. Впевнений, вам знайоме відчуття, коли після тривалої стимуляції за допомогою ранкової чашки кави настає момент "занепаду сил"? Ви відчуваєте слабкість і воліли б лягти в ліжко і просто залишитися тут на півдня, але все одно не можете заснути? Ще одна філіжанка кави або щось інше, що стимулюватиме вас, могло б допомогти. Але чи є в цьому сенс? Кава діє майже миттєво. Найвища концентрація стимуляторів у крові спостерігається приблизно через 20-30 хвилин після вживання. Але так само швидко ця концентрація зменшується, і ви відчуваєте себе гірше, ніж до того, як випили каву. З іншого боку, у нас є мате. Його стимуляція стабільна і тривала, ви не відчуваєте раптового занепаду сил. Разом із зарядом енергії мате вивільняє розслаблюючі речовини (теофілін, теобромін), які розширюють кровоносні судини, знижуючи при цьому кров'яний тиск. Вони також мають стимулюючий вплив на центральну нервову систему. Мате допомагає регулювати різні функції організму, саме тому реакція на сухий мате набагато природніша, ніж на каву. Особливо при надмірному вживанні сильна стимуляція після мате просто пройде з часом. У випадку з кавою воно проходить менш приємним чином.

Yerbata mate versus coffee

Єрба мате та кава - чи корисні вони для здоров'я?

Обидва напої містять велику кількість поживних речовин, мінералів та антиоксидантів. І кава, і мате містять рибофлавін, пантотенову кислоту і калій, вітаміни групи В, які покращують настрій і концентрацію, цинк і вітамін С, який підвищує імунітет. Єрба мате додатково містить вітамін Е, який також має антиоксидантні властивості. Кава також має антиоксидантну дію. Обидва напої містять магній, але кава також вимиває його з організму. Тому побічним ефектом вживання великої кількості кави може бути дефіцит магнію. Сіпання повік, м'язові судоми, прискорене серцебиття, проблеми з концентрацією уваги, незважаючи на стимуляцію? Це наслідки вживання занадто великої кількості кави, але не мате. Чому б тоді не спробувати? У мате не так багато негативних побічних ефектів. У кави вони, як правило, проявляються частіше та інтенсивніше.

Приготування мате та кави

Правда полягає в тому, що приготування кави є більш практичним. Набагато простіше і швидше приготувати чашку кави, ніж мате. Охолодження води, правильний догляд за мате (особливо за калабасом та пало санто) та бомбілою, видалення найдрібнішого пилу, очікування "першого ковтка святого Томаса" (замочування висушеного мате водою) - все це створює ритуал приготування мате. Він по-своєму магічний, але займає багато часу. Набагато простіше просто засипати каву в чашку і залити її гарячою водою. Якщо у вас немає часу, ви, ймовірно, виберете каву, але чи дійсно це того варте?

Який напій смачніший?

Саме так! А як щодо смаку? Нехай кожен вирішує сам. Це цілком суб'єктивна справа. Я твердо переконаний, що деяких новачків може відштовхнути смак мате, тому що вони зробили невдалий вибір продукту. Так само і з кавою - не всі її люблять. Хтось із тих, хто скаржиться на гіркий смак мате, пробував гірку чорну каву без добавок? Це зовсім не смачно... Є люди, які не уявляють без неї ні дня, інші не переносять її смак і запах. У наш час великого вибору видів, типів, способів приготування кожен може знайти щось для себе. Все, що потрібно - це бажання і відкритість до пропозицій. Так, якщо ви звикли пити каву, підсолоджену трьома-чотирма чайними ложками цукру і з додаванням молока в пропорції 50:50, вам буде важко змінити її на гіркуватий, трохи трав'янистий смак мате. Зараз я, напевно, здивую багатьох з вас - мате можна і підсолодити! Чай мате з фруктовими та трав'яними добавками, підсолоджений медом або коричневим цукром, за смаком нагадує підсолоджений трав'яний чай. Таким чином можна звикнути до його смаку і зробити плавний перехід до вживання "парагвайського чаю" без добавок.

Єрба мате чи кава? Статистика

Перш ніж зробити остаточний висновок, все ж варто згадати статистику, в якій ці два напої показують себе дуже нерівномірно. Кава - один з найпопулярніших напоїв у світі, і з цим не посперечаєшся. Напевно, немає людини, яка б не куштувала її хоча б раз. Переважна більшість людей має баночку кави на кухонній полиці - навіть якщо вони не п'ють її регулярно. Ринок кави величезний. За статистикою, у 2020 році було вироблено 10,5 мільярдів кілограмів кави. Це дійсно величезна кількість! Найбільше її виробляють у Південній Америці - на першому місці Бразилія. Також каву виробляють в Азії, Центральній Америці та Африці. Виробництво мате значно поступається виробництву кави, що пов'язано, головним чином, з обмеженим поширенням Ilex paraguariensis, з якого його виготовляють - рослина росте лише в Південній Америці, на кордоні чотирьох країн. У 2021 році було вироблено "лише" 283 мільйони кілограмів мате. За популярністю кава виграє з великим відривом, але чи справді вона краща за мате?

Остаточне рішення. Що краще? Мате чи кава?

Який напій перемагає в рейтингу? Яка з двох сестер-стимуляторів краща - мате чи кава? Однозначно вирішити цю суперечку і відповісти на питання, яке турбує багатьох з вас, неможливо. Причиною цього є, перш за все, той факт, що, як то кажуть, про чийсь смак не варто говорити. Вам подобається те, що подобається, і ніхто не повинен вказувати вам, що вибирати, що пити і їсти. Якщо людина звикла пити каву, до її смаку та аромату, її буде важко переконати змінити свою думку, навіть якщо ви перерахуєте безліч переваг вживання мате. І любителі кави, і любителі мате будуть стверджувати, що їхній напій найкращий, і буде важко переконати їх змінити свою думку. Насправді, кожен з них матиме рацію. Я обрав мате і не проміняю його на каву. Хтось інший вибере каву і не проміняє її на чай мате. Найкращий вибір - це вільний вибір. Тому я утримуюсь від однозначних суджень і, як завжди, залишаю рішення за вами. Хоча я завжди буду розповідати про користь мате. В епоху хімічних, шкідливих для організму енергетиків повернення до природи у вигляді мате - це крок у правильному напрямку.


Джерело інформації:

 1. W. H. Ukers, All About Coffee, 1922.
 2. J. Hoffmann, The World Atlas of Coffee: From beans to brewing - coffees explored, explained and enjoyed, 2018.
 3. R. Włosiak, M. Rudny, E. Skrobek, E. Worobiej, B. Drużyńska, The characteristic of aroma and antioxidant properties of chosen infusions of stimulants and herbs, “ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość (FOOD. Science. Technology. Quality)”, 2007, 3 (52), s. 109-118.
 4. C.I. Heck, E.G. de Mejia, Yerba Mate Tea (Ilex paraguariensis): a comprehensive review on chemistry, health implications, and technological considerations, J Food Sci, November 2007, 72 (9).
 5. International Coffee Organization.
 6. Instituto Nacional de la Yerba Mate.
 7. Statista.com.
 8. Wikipedia.org: Yerba mate, Coffee, Theophylline, Theobromine.

Рекомендовано

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25 кг

Pajarito Elaborada Con Palo Tradicional 0,25 кг

150,00 ГРН чистий/1шт.(600,00 ГРН / kg)
Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5 кг

Rosamonte Elaborada Con Palo Tradicional 0,5 кг

210,00 ГРН чистий/1шт.(420,00 ГРН / kg)
Guarani Energia con Guarana 0,5 кг

Guarani Energia con Guarana 0,5 кг

210,00 ГРН чистий/1шт.(420,00 ГРН / kg)
Verde Mate Green Mas IQ 0,5 кг

Verde Mate Green Mas IQ 0,5 кг

260,00 ГРН чистий/1шт.(520,00 ГРН / kg)
pixel