Додати до списку покупок
Створіть новий список покупок

Калабаш - що це таке і як виготовляють калабаші?

2023-02-21
Калабаш - що це таке і як виготовляють калабаші?

Кожен шанувальник мате знає, що хороша посудина для мате - це ключ до комфортної насолоди улюбленим напоєм. Першопрохідці мате, не маючи керамічного посуду, вирішували цю проблему інакше. Вони робили посудини з калабаша, рослини, схожої на гарбуз. Чому він добре підходив як матрац для мате і як готували посудини?

Трохи груші, трохи гарбуза. Що таке калабаш?

Калабаш - це витка рослина, що належить до родини огіркових. Родом вона з Африки, а її природним середовищем існування є субтропічна зона, де переважає субтропічний клімат. Сьогодні різні його різновиди можна зустріти практично на всіх континентах. У природних умовах рослина може досягати до 10 метрів у висоту. Ліани обвивають дерева, кущі і навіть будівлі. У неї велике, округле листя, а коли вона цвіте, її стебла прикрашають білі квіти. Найціннішим у калабаші є його плід - молодий, соковито-зеленого кольору, вкритий тонким мескітом і нагадує за формою грушу. Плоди дозрівають дуже швидко. Вони збільшуються в об'ємі, їх колір стає жовтувато-коричневим, а поверхня стає гладенькою, втрачаючи мескіт. Зрілі плоди калабаша можуть досягати 80 сантиметрів завдовжки і 20 сантиметрів завширшки. Коли вони висихають, їхня зовнішня оболонка перетворюється на товсту, тверду шкаралупу, тоді як внутрішня частина залишається (майже повністю) порожнистою. Дерев'янисті плоди мають характерну форму - вони потріскані і округлі внизу і звужуються вгорі. Через свою форму калабаш також відомий як пляшковий гарбуз або калабаш.

Багатогранна рослина калабаш

Деякі сорти калабашу їстівні. Особливо в азіатській кухні калабаш є дуже популярним інгредієнтом багатьох страв. Завдяки неймовірно твердій оболонці стиглого плоду, калабас звичайний знайшов безліч застосувань, не тільки в кулінарії. Правильно приготований калабас можна використовувати у 1 000 різних способів! Він може слугувати музичним інструментом - велика порожниста шкаралупа добре працює як звукова скринька. Менші, висушені калабази, навпаки, слугують брязкальцями, якщо їх наповнити насінням. В Африці та Південній Америці корінні жителі використовували калабаш для повсякденного вжитку, як миски, тарілки та ємності для води, а також як декоративні глечики та шкатулки. З калабашів виготовляють бонги - трубки для води та менші трубки для куріння тютюну. З великих калабашів, прикрашених прозорим кольоровим склом, виготовляють також декоративні абажури - характерний елемент дизайну популярної мережі ресторанів з містичною єгипетською істотою в назві, що має вигляд лева з людською головою. І, що найважливіше для нас, матеїстів, з калабасу виготовляють матраци з мате.

Від насінини до матраца калабаш. Як виготовляють посудини для мате?

Вирощувати калабаш не найпростіше - це досить примхлива рослина, яка іноді дає багато плодів, а іноді не дає жодного. Він любить тепло, багато сонця і достатню кількість води. Зрілі плоди калабаша мають форму великої витягнутої груші. Вони мають світло-зелений або злегка жовтий колір і тверду шкірку. Після збору врожаю плоди остаточно дозрівають у теплому і повітряному місці близько двох тижнів. Їх сушать цілими - при розрізанні вони можуть зморщитися і втратити форму. У процесі сушіння зовнішня частина стає коричневою, а весь плід стає легким, як пір'їнка. Після того, як калабаш повністю висохне, обробка калабаша полягає у видаленні внутрішньої частини - залишків м'якоті та насіння. Приготований таким чином калабаш використовується як посудина для води, їжі та, завдяки своїй специфічній формі, як матеріал для приготування мате. Завдяки м'яко звуженому верхньому краю, в калабаш можна насипати гірку сушеного мате. Пляшкові гарбузи також використовують для виготовлення інструментів - деякі племена використовували плоди рослини для виготовлення, наприклад, гватемальської маримби або кубинської гіро. Цікавий факт: калабаш звичайний можна вирощувати навіть у власному будинку, а насіння можна легко придбати практично в будь-якому садовому магазині.

Калабаси з мате різної форми

Плоди калабаша використовували як посудину для пиття мате сотні років тому індіанці гуарані, які населяли країни, відомі нам сьогодні: Парагвай, Бразилію, Аргентину та Уругвай. Дерев'яниста, тверда оболонка плоду була досить міцною, добре утримувала воду і була дуже легкою. До сьогодні тамтешні матеїсти залюбки використовують такі природні посудини. Залежно від того, з якої частини плоду виготовлений калабаш для мате, розрізняють різні види. Найпопулярнішою формою є так званий "аргентинський калабаш", який також можна легко знайти у нас. Він виготовляється з нижньої частини невеликих плодів, які за формою нагадують груші. Верхня частина більшого плоду, яка має характерне звуження, використовується для виготовлення посудин, які називаються куя та поронго. Куї популярні переважно в Бразилії. З них п'ють чімаррао. Вони мають набагато товстіші стінки і широку шийку. Porongo, які найчастіше зустрічаються в Аргентині та Уругваї, трохи менші за cuia, більш округлі і зазвичай мають металеві ніжки. Останній тип калабаша - галета - виготовляється з плаского плоду.

Який калабаш найкраще підходить до мате?

Матера з плодів калабаша готується і використовується дуже давно - багато жителів Південної Америки досі віддають перевагу саме цьому сорту. Це, безумовно, найбільш класичний спосіб приготування мате. Однак сьогодні керамічні калабаші, які почали використовувати лише в період колонізації, стали набагато популярнішими завдяки своїй зручності та легкості в очищенні. За формою вони зазвичай нагадують традиційні посудини, що полегшує приготування настою мате. Який калабаш вибрати для пиття мате? У нашому магазині, окрім керамічних калабашів, ви також знайдете дерев'яні чашки, чашки з дерева пало санто, гуампи та термочашки з нержавіючої сталі. Вибирайте ту, яка вам найбільше підходить!

Рекомендовано

Taragui Energia 0,5 кг

Taragui Energia 0,5 кг

239,00 ГРН чистий/1шт.(478,00 ГРН / kg)
Verde Mate Green Limon (лимонна) 0,5 кг

Verde Mate Green Limon (лимонна) 0,5 кг

260,00 ГРН чистий/1шт.(520,00 ГРН / kg)
Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5 кг

Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5 кг

260,00 ГРН чистий/1шт.(520,00 ГРН / kg)
Yaguar Energia Guarana 0,5 кг

Yaguar Energia Guarana 0,5 кг

220,00 ГРН чистий/1шт.(440,00 ГРН / kg)
pixel